Skip to main content

Kina fillon procedurat e emergjencës, numri i vdekjeve nga koronavirusi shkon në 80


Përshtati në shqip: Arlinda Rexhmati
Numri i vdekjeve nga koronavirusi i Wuhan ka shkuar në 80, me pothuajse 2800 raste të prekura të konfirmuara në Kinë, ndërkohë që vendi ka filluar procedurat e emergjencës në mënyrë që të parandalojë përhapjen e tij në vende të tjera.
Çfarë e bën më të vështirë këtë të fundit është se virusi mund të përhapet edhe para se të shfaqet ndonjë simptomë, gjë që do të thotë se mbartësit mund të mos e kuptojnë që janë të infektuar para se ta kalojnë virusin në persona të tjerë.
Në Kinë, 15 qytete me një popullsi të kombinuar prej më shumë se 57 milion njerëz, janë vendosur në mbyllje të plotë ose të pjesshme.
Vetë qyteti  i Wuhanit është vendosur në karantinë, me të gjitha rrugët për brenda dhe jashtë qytetit të mbyllura plotësisht apo shumë të kontrolluara. Qeveria kineze njoftoi se do të dërgojë edhe 1200 punonjës shëndetësie, bashkë me 135 pjestarë të personelit mjekësor të ushtrisë për të ndihmuar stafin e spitalit të qytetit. Më shumë se 11 bilion yuan ( 1.58 bilion dollarë) fonde nga qeveria janë vënë në dispozicion për krizën.
Raste të konfirmuara ka pasur dhe jashtë Kinës, me të paktën 13 vende që e kanë raportuar atë, duke përfshirë Francën, Australinë, dhe Shtetet e Bashkuara.
Një përmbledhje e numrit të rasteve në secilën provincë kineze:
Hubei (përfshin Wuhan): 1,423, përfshirë 76 vdekje
Guangdong: 146
Zhejiang: 128
Henan: 128, përfshirë 1 vdekje
Chongqing: 110
Hunan: 100
Pekin: 68
Anhui: 70
Shandong: 63
Sichuan: 69
Shanghai: 53, përfshirë 1 vdekje
Guangxi: 46
Jiangxi: 48
Fujian: 35
Jiangsu: 47
Hainan: 22
Shaanxi: 22
Liaoning: 22
Yunnan: 19
Heilongjiang: 21, përfshirë 1 vdekje
Tianjin: 14
Hebei: 18, përfshirë 1 vdekje
Burimi: CNN
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit