Skip to main content
Protected by Copyscape

Konjufca të enjten takon sindikalistët: Arsimi, shëndetësia e policia kërkojnë buxhet të ri

Konjufca të enjten takon sindikalistët: Arsimi, shëndetësia e policia kërkojnë buxhet të ri

Kryeparlamentari Glauk Konjufca i është përgjigjur pozitivisht ftesës për takim urgjent nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, së bashku me Federatën Sindikale të Shëndetësisë dhe Sindikatën e Policisë. Ndërkohë që nga Zyra e Kryeministrit dhe Avokatit të Popullit ku poashtu u drejtua ftesa nuk ka përgjigje.
Kryeparlamentari Glauk Konjufca, ka pranuar ftesën për takim urgjent nga sindikalistët lidhur me procedurat e përshpejtimit të Projektligjit për buxhetin 2020.
Këtë e ka konfirmuar Kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë, Blerim Syla.
“Deri tani kemi marrë konfirmimin nga kryetari i Parlamentit të Kosovës për një takim ditën e nesërme në ora 12:00. Takimi do të jetë në zyre të tij për çka edhe e falënderoj. Do të marrim vesh nga dora e parë se a dëshirojmë të evitojmë këtë krizë apo po futemi në të” , deklaroi Blerim Syla.
Ndërkaq Rrahaman Jasharaj nga SBASHK tha se janë në pritje edhe të përgjigjes nga Kryeministri në Detyrë, dhe Avokati i Popullit për të adresuar shqetësimet e tyre.
“Me Avokatin e Popullit presim takim që nëse ai ka vepruar në bazë të kërkesës së 35 sindikatave, tash të veprojë edhe në bazë të qindra e qindra kërkesave që i kanë arritur në zyre për të kërkuar nga Kushtetuesja ta heq pezullimin e Ligjit të Pagave”, deklaroi Rrahman Jasharaj.
Zyra e Avokatit të Popullit në një përgjigje për RTV Dukagjini konfirmuan pranimin e ftesës por nuk ka asgjë konkrete për takimin e thirrur nga sindikatat.
“Institucioni i Avokatit të Popullit më 14 janar ka pranuar kërkesën për takim nga sindikata e arsimit, shëndetësisë dhe policisë. Jemi duke u munduar të gjejmë hapësirë në agjendën e Avokatit të Popullit që sa më parë të caktojmë takimin në fjalë.​”
Ndërkaq Zyra e Kryeministrit nuk ka dhënë përgjigje nëse Kryeministri në detyrë do të pranojë në takim sindikatat, por gjatë së mërkurës Ministria e Financave ka thënë se Qeveria në dorëheqje nuk ka legjitimitet të dërgojë Projektbuxhetin 2020 në Kuvend. /Telegrafi/
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë

Mjekët tanë janë të mirë: Nuk ka dallim mes sektorit Publik dhe atij Privat në Shëndetësi

A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë

Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor