Skip to main content

Kur prindërit e fëmijës nuk insistojnë në injeksione dhe pranojnë trajtimin tonë
Shkruan:Dr.Besnik Ibishi

Gjate kujdestarise , rreth ores 23:00 i shoqeruar nga prinderit sillet nje femije moshes 4 vjecare.Ankesat kryesore temperatura e larte, rreth 40 celsius, ne ekzaminim shihet nje fyt i skuqur dhe femija i lodhur.Nena e shqetesuar tregon se femijes i eshte dhene sirup brufen per ulje te temperatures, por pa sukses.Ne i treguam per mundesit qe kemi per te menaxhuar temperaturen dhe vendosem qe femijun te mbajme ne ambulant dhe te percjellim temperaturen.

Pasi barnatoret ne ate kohe ishin te mbyllura, prindi shkon ne shtepi, merr sirupin brufen qe kishte perdore femija dhe nen kujdesin tone i aplikohet dhe percillet gjendja per 30min.
Kohe pas kohe behet matja e temperatures dhe vrehet renje graduale, pasi nena nuk ka lexuar sakt udhezimin e perdorimit te sirupit, i ipet sqarim per dozen dhe kohen e aplikimit te sirupit qe e posedon ne rastet e temperatures se lart...

Pasi qe prinderit nuk insistojne ne injeksione dhe pranojne trajtimin tone dhe te percjellim gjendjen nga afer, vrejme nje renje graduale te temp.ku ne leshim nga afer 40 zbret ne 38.6 dhe leshohet per ne shtepi dhe udhezohet qe gjate gjate nates te percillet temperatura dhe te aplikohet sirupi sipas udhezimit tone dhe te rikthehet ne rikontrolle.

Nje menaxhim i mire dhe pandikim, padyshim e shpetoje femijun nga shperthimi i kote me injeksion 😊
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Prof. Dr. Nexhmi Hyseni - Themelues i Kirurgjisë moderne kosovare

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të

Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave

Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit