Skip to main content

Mungesa barnave esenciale në QKMF në Kamenicë, problem në nivel Kosove


Mungesa e barnave esenciale në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Kamenicë është një problem qendror nga Ministria e Shëndetësisë. Drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Suna Zaimi-Krasniqi ka thënë se QKMF në Kamenicë është duke u përballur me mungesë të barnave esenciale si pasojë e mos furnizimit me medikamente nga MSH, dhe se ky nuk është vetëm problem në komunën tonë, por edhe në komunat tjera.

“Gjatë vitit 2019 Ministria e Shëndetësisë ka furnizuar QKMF në Kamenicë vetëm 51 përqind nga buxheti i planifikuar nga kjo ministri, ndërsa gjatë muajit janar të këtij viti QKMF në Kamenicë nuk është furnizuar fare me barna esenciale nga MSH, pasi që për vitin 2020 është ndërruar programi dhe ende nuk është aktivizuar”, shtoi Zaimi-Krasniqi.

QKMF në Kamenicë është në kontakt të vazhdueshëm me Ministrinë e Shëndetësisë për zgjidhjen e këtij problemi.

Përpos financimit nga ministria, QKMF në Kamenicë ka edhe një buxhet të ndarë nga Komuna e Kamenicës për furnizim me barna esenciale por që ky buxhet shfrytëzohet vetëm për raste urgjente dhe gjatë ndërrimit të natës./rajonipress/
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit