Skip to main content

QKMF-ja në Deçan u ofron shërbime mjekësore vetëm rasteve urgjente, drejtori e arsyeton vendiminEdhe pse qëndron e hapur, shërbimet që kryhen brenda Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Deçan janë të pakta.

Kjo, pas vendimit që drejtori i kësaj qendre e mori ditë më parë për t’ua ndaluar shërbimin me infuzion pacientëve që kërkojnë trajtim për sëmundjet me grip sëmundjet e tjera që kërkojnë trajtim me infuzion.

KTV-ja ka kontaktuar me drejtorin e kësaj qendre Selmon Berisha, i cili përmes telefonit, e ka arsyetuar vendimin e tij.

Tutje, përmes telefonit, Berisha ka thënë se ata vetëm po e zbatojnë ligjin primar shëndetësor dhe se sipas tij, nuk mund të trajtohet secili pacient i Deçanit që ka nevoja.

Derisa me ketë veprim të drejtorit nuk po pajtohet Adem Lushaj, pjesëtar i shoqërisë civile në këtë komunë, dhe vendimin e konsideron të paqartë.

Ekipi i televizionit ka kontaktuar edhe me drejtorin e Drejtorisë së Shëndetësisë në Deçan, Musë Berisha.

Por, i njëjti përmes telefonit ka thënë se drejtoria e tij nuk ka njohuri për këtë çështje dhe se për zbatimin e tij, përgjegjës kryesor është drejtori i QKMF-së së Deçanit, Osman Berisha.
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit