Skip to main content

Sistemi i drejtësisë fajtor për ikjen e Infermierëve nga Kosova!?
Shkruan: Enlirat Duraku

DYFTYRËSIA GJENETIKE E “NEGOCIATORËVE” TË KOEFICIENTIT !
“Sistemi i drejtësisë fajtor për ikjen e Infermierëve nga Kosova!?”

Ndjehem sikur do të isha unë hipokrit nëse nuk do e përdor platformën time për të folur për infermierët që po përballen me shtypjen në këtë vend duke përfshi edhe veten.
E bëjë këtë sepse besoj se ia vlen t'i bëjmë infermierët të dinë që nëse e bëjmë këtë së bashku, nëse qëndrojmë së bashku mund të bëjmë ndryshime.

Para së gjithash është e rëndësishme të nënvizohet se pavarësia e gjyqësorit nuk është as një qëllim në vetvete, as një privilegj personal i gjyqtarëve. Funksioni kryesor i pavarësisë është të garantojë të drejtën e një individi që të drejtat dhe liritë e tij / saj të përcaktohen, mbrohen dhe zbatohen nga një gjykatë e pavarur dhe e paanshëme.

Vazhdojnë kërrcënimet indirekte drejtuar Gjykatës Kushtetuese me përsëritje të “trazirave të Marsit” për revokimin e masës pezulluese kinse për të mbrojtë paqen sociale ndërsa duke fajësuar këta të fundit për ikjet e punëtorëve shëndetësor.

Një nga deklaratat e tyre thotë ,po citoj “amendamentet të cilat janë të parapara nëse ka probleme aty, të shikohen edhe njëherë”! “Nëse ka probleme”, shikoni paturpësinë vetëm në këtë fjali !

Se si ka ardhë puna që një nga shkaktarët e ikjes së infermierëve, kushtimishtë e them këtë, të fajësoj dikë tjetër përveq vetes së tij, sa më përket mua, është rast për studim, megjithëse nuk quditem nëse në të ardhmen e afërt këta njerëz fillojnë ligjërime në kolegje private “zanatin” e tyre, e që është “lënda e dyftyrësisë”!
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit