Skip to main content

3 mitet që besojnë të gjithë, mjekët japin arsyet e vërteta pse nuk mbeteni shtatzënë


Me kaq shumë materiale që kemi lexuar për temën e shtatzënisë, shumë prej tyre në mënyrë të pashmangshme janë të informuar dhe gabim. Këto koncepte të gabuara mund t’ju bëjnë konfuz, por është e rëndësishme të kërkoni përgjigjët e duhura dhe që bazohen në fakte.
-Ndryshimet e dietës: “Ekzistojnë disa mite që përfshijnë dieta specifike dhe ushtrime vijuese që gjoja janë provuar” për të rritur shanset tuaja për pjellori. Megjithatë, ka shumë pak studime dhe vështirë se ka ndonjë provë për të mbështetur ose kundërshtuar ndonjë prej këtyre pretendimeve.
“Për të përmirësuar shanset tuaja për të ngelur shtatzënë, është e zakonshme të keni një mënyrë jetese të shëndetshme dhe një jetë aktive, si dhe të keni një dietë të ekuilibruar, dhe ndoshta të merrni një plotësim të thjeshtë multivitaminash, i cili mund të përfshijë acidin folik dhe vitaminën D.
-Terapitë alternative mund të luajnë një rol për të ndihmuar pacientët të arrijnë një gjendje më të mirë. Dr. Ippokratis Sarris thotë:- “Unë nuk rekomandoj në mënyrë rutinore ndonjë terapi alternative për pacientët e mi. Sidoqoftë, nëse njerëzit mendojnë se një kurs i veçantë trajtimi ose një terapi alternative mund të ndihmojë mirëqenien e tyre të përgjithshme dhe mendjen e tyre, nëse nuk ndërhyn në trajtimin që unë planifikoj të siguroj si mjek shtatzënie,mund ta bëjnë. Megjithatë, unë kam si detyrë që së paku t’i informoj ata për mungesën e provave që i rrethojnë këto terapi alternative.
-Pilula kontraceptive: “Diçka që njerëzit shpesh e supozojnë si një mit është ajo e ilaçeve kontraceptive që zvogëlojnë shanset tuaja për pjellori. Një pilulën kontraceptive, do të parandalojë që dikush të mbetet shtatzënë, por midis 80 deri 90 % e njerëzve që ndalojnë marrjen e pilulës janë në gjendje të mbeten shtatzënë brenda një viti. Një keqkuptim tjetër i zakonshëm në lidhje me pilulën kontraceptive është se sepse ndalon lëshimin e vezëve do të thotë që do të ketë më shumë vezë për t’u përdorur më vonë në jetë. Në fakt, rezerva e vezëve të një gruaje zvogëlohet me kohën, pavarësisht nëse vezoret lëshojnë një vezë mujore apo jo.
Pra asnjë nga këto më sipër nuk janë konfirmuar nga studimi apo nga shkenca! Mos filloni mjekimi apo terapi pa i konfirmuar më parë nga mjekët. Arsyet e besueshme janë që shpesh një infeksion mund të ndalojë një shtatzëni. Shembulli më i zakonshëm është klamidia, ose ndonjë infeksion që shkakton sëmundje inflamatore – mund të çojë në bllokimin e tubave falopian. Tubat falopiane bllokojnë vezoret (nga ku lëshohen vezët) përmes së cilës ngjiten spermatozoidët.
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit