Skip to main content

A janë mjekët kosovarë të përgatitur për coronavirusin, flet Gerxhaliu


Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu ka thënë se mjekët kosovarë nuk janë të përgatitur për t’u ballafaquar me virusin kinez, koronavirusin.
Gërxhaliu, përmes një shkrimi në Facebook ka thënë se maskat e paraqitur në një fotografi ku shihen stafi i QKUK-së nuk e ndalin koronavirusin. Sipas tij,  këto maska nuk e ndalin Coronavirusin, sepse është madhësisë 0.1 deri 0.2 micron.
Shkrimi i plotë i Gërxhaliut:

Mobilizim vetëm për ajrin e ndotur të Prishtinës ndoshta.
Këto maska nuk e ndalin Coronavirusin, sepse është madhësisë 0.1 deri 0.2 micron. Shpresoj të mos kenë ndonjë të infektuar me këto paisje kolegët e respektuar.
Fotoja 2 është korrekte, por nuk është te ne , por e bërë te vendet që me kohë i kane stornuar pajiset e veprimit sipas STANDARDEVE, në rastet e paritura, këtadtrofat në masë etj.
Shpresoj që këtë postim do e marrin seriozisht dhe të mos kursejnë për paisje mbrojtëse të stafit shëndetësor dhe popullatës.

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit