Skip to main content

Australia ua ndalon hyrjen të huajve që kanë qenë në Kinë


Kryeministri i Australisë, Scott Morrison, njoftoi se vendi i tij do t’ua ndalojë hyrjen të gjithë të huajve që vijnë nga Kina për shkak të rritjes së rrezikut nga epidemia e koronovirusit.
Shefi i qeverisë australiane tha se Australia do t’i rrisë në shkallën më të lartë paralajmërimet këshilluese për udhëtimet drejt Kinës, duke këshilluar që ky shtet të mos vizitohet fare.
Në vendimin për ndalimin e hyrjes përfshihen të gjithë personat që kanë qenë në Kinë nga data 1 shkurt. Më parë, hyrja në Australi ishte e ndaluar vetëm për personat që kanë qenë në provincën Hubei.
Nga ky vendim janë të përjashtuar shtetasit australianë që kthehen nga Kina, por edhe nga ta do të kërkohet që të qëndrojnë të izoluar për 14 ditë pas hyrjes në Australi, shkruan “Reuters”.
Autoritetet australiane deri më tash i kanë identifikuar dhjetë persona të infektuar me koronavirus, por asnjëri prej rasteve nuk ka përfunduar në mënyrë fatale.
Vendimi i Australisë erdhi vetëm disa orë pas masave të ngjashme edhe nga Shtetet e Bashkuara.
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit