Skip to main content

Banorët në kërkim të një mjeku


Në fshatin Melgushë të njësisë administrative të Bushatit sipas banorëvë ka të paktën 4 vite që nuk ka mjek. Shërbimi këtu ofrohet jo më shumë se një herë në javë thonë banorët, pasi një mjek është i detyruar që të mbulojë disa fshatra. Për këtë arsye ato janë të detyruar që të udhëtojnë drejt Shkodrës ose në qendrën shëndetësore te Bushatit.
Ludovik Jaku është 81 vjec prej fshatit Melgushë. Ka të paktën disa javë që sorollatet për të marrë një rekomandim nga mjeku por sa herë që vjen, ai thotë se e gjen të mbyllur qendrën shëndetësore.
Mirëpo për banorët kjo gjë është absurde për faktin se mjeku duhet të jetë cdo ditë në këtë qëndër shëndetësore . Pavarësisht se janë ankuar vazhdimisht për këtë problem, banorëve ende nuk është i është dhënë zgjidhje.
Teksa grupi i xhrimit i Star Plus po realizontee kronikën në fshatin Melgushë, bluzat e bardha u vunë në dijeni dhe pas pak minutash aty mbërriti një punonjëse e qëndres shendetësore e cila u prezantua si ndihmës mjeke, Ajo e hapi menjëherë derën e kësaj qendre e cila në shumicën e rasteve qendron e kycur.
Një fenomen i tillë nuk po ndodh vetëm në fshatin Melgushë por edhe në shumë zona të tjera të qarkut Shkodër. Në tre vitet e fundit mjekët janë më shumë të prirur për tu larguar nga vendi sesa të shërbejnë në shqipëri, kjo për shkak edhe tëp agave të ulëta që ofron tregu.
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri

Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave

Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit