Skip to main content

Dr.Baton Kelmendi: disa fakte në lidhje me spitalin Pediatriko-Kirurgjik


Shkruan: Dr.Baton Kelmendi

Për hir të opinionit duhet të përmenden disa fakte  në lidhje me spitalin Pediatriko-Kirurgjik, i cili shpesh po bëhet temë e kronikave televizive.

Idenë për themelimin dhe ndërtimin e këtij spitali e ka dhënë dr.sci Sadik Llullaku, në kohën kur ka lobuar askush nuk ka besuar që një ditë kjo do të bëhet realitet, por puna e tij konsistente dha rezultat.

Sa i përket vijës institucionale padyshim që ish ministri i shëndetësisë Ferid Agani, është personi  kyq që e ka shtyer përpara këtë ide dhe ka dhënë kontribut të madhë në gjetjen dhe sigurimin e donatorëve, në këtë ka pasur përkrahjen edhe të ish presidentes Atifete Jahjaga.

Projekti është finalizuar në  vitin 2014, ndërsa vonesat mbi 1 vjeçare  në fillimin e ndërtimit janë bërë për shkak të zvarritjes së procedurave nga ana e MSH dhe QKU së atëhershme,(para themelimit të SHSKUK).

Mohimi apo shtrembërimi i këtyre fakteve për poena politik apo promovim mediatik nuk i bën nder askujt!
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit