Skip to main content

Gjithnjë e më shumë zviceranë po largohen nga Zvicra – por ku shkojnë?


Ndërsa Zvicra mendohet si një komb emigracioni ku të huajt vijnë për një jetë më të mirë, mijëra zviceranë largohen nga atdheu i tyre çdo vit. Po ku jetojnë ata jashtë vendit?
Numri i qytetarëve zviceranë që largohen nga vendi i tyre është rritur vitet e fundit, me më pak emigrantë që kthehen pas qëndrimit të tyre jashtë vendit.
Statistikat e qeverisë tregojnë se rreth 28,000 u larguan nga vendi në vitin 2008 dhe 22,000 prej tyre u kthyen, përcjell albinfo.ch. Në 2017 dhe 2018, 32,000 zviceranë emigruan, me 24,000 të kthyer.
Sipas gazetës “Sonntagsblick”, destinacionet e preferuara të mërgimtarëve zviceranë janë Franca dhe Gjermania, por ata gjithashtu shkojnë më larg në SHBA, Australi dhe Tajlandë.
Rreth 36 përqind e të gjithë emigrantëve janë midis 20 dhe 35 vjeç. Ata shkojnë jashtë vendit për të studiuar ose punuar, thotë Michael Siegenthaler, ekspert i tregut të punës në Qendrën e Kërkimeve Ekonomike ETH (KOF), përcjell tutje albinfo.ch.
Një grup i dytë përbëhet nga ish-emigrantë, kryesisht italianë dhe portugezë, të cilët kthehen në vendet e tyre si shtetas të dyfishtë.
Megjithatë, një grup tjetër përbëhet nga pensionistë zviceranë që shkojnë për të jetuar në klimë më të ngrohtë pas pensionimit të tyre.
Por çfarë i motivon qytetarët zviceranë të transferohen në një vend tjetër?
Sipas dëshmive të mbledhura nga Sonntagsblick, ata përmendin arsye të tilla si mundësitë e karrierës, jeta kulturore, puna humanitare dhe pensioni në mot të ngrohtë.
Një studim i hershëm zbuloi se pak më shumë se një në dhjetë njerëz me kombësi zvicerane tani jeton jashtë vendit, me 62 përqind të tyre me qendër në Evropë, përcjell tutje albinfo.ch.
Qytetarët zviceranë të moshës 18 vjeç e lart, të cilët janë regjistruar zyrtarisht se jetojnë jashtë vendit, mund të votojnë në zgjedhjet Federale të Zvicrës dhe gjithashtu mund të qëndrojnë për zgjedhje në nivelin federal. Disa kantone gjithashtu lejojnë që qytetarët zviceranë jashtë vendit të votojnë për çështjet kantonale.
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit