Skip to main content

Ja 10 vendet me sigurimin shëndetësor më të mirë në botëInstituti i kërkimeve shkencore Legatum me baze në Londër, ka publikuar shtetet më sigurimin shëndetësore më të mirë.

Ky hulumtim është bazuar n atë se sa të shëndetshëm janë njerëzit që jetojnë në këto shtete dhe është ndarë në tri grupe, shëndeti mendor, infrastruktura shëndetësore dhe aftësitë parandaluese të sëmundjeve.
Shtetet të cilat kanë shënuar indeks më të lartë janë ato shtete të cilat janë cilësuar më të shëndetshme me ekonomi të zhvilluar dhe me burime të mëdha natyrore, shkruan businessinsider, përcjell albinfo.ch
Në këtë listë prijnë shtetet evropiane, mirëpo befasi janë shtetet aziatike.
1.Luksemburg
Luksemburgu një shtet i vogël i cili gjendët në mes të Belgjikës, Francës dhe Gjermanisë ka arritur të marr pikët maksimale. Jetëgjatësia në këtë vend është 82 vite.
2.Singapori
Edhe një shtet tjetër i vogël që është vendosur në krye të listës. Shteti më afro 6 milion banorë e ka jetëgjatësinë 83.1 vite.
3.Zvicra
E bukur, me pasuri të madhe por më e rëndësishmja shumë e shëndetshme. Zvicra i ka të gjitha gjerat që një shtet duhet ti ketë. Shërbimi saj shëndetësor është global dhe i detyrueshëm për të gjithë banorët e saj.
4.Japonia
Jetëgjatësia në Japoni është 83.7 vite, me e larta në botë. Kjo ka kushtuar probleme demografike në vend pasi që popullsi është duke u plakur në vazhdimësi.
5.Austria
Vendi i stacionuar në Evropën Qendrore, ka një sistem shëndetësorë bazuar më pagën mujore. Austriakët paguajnë një shumë prej 25 euro në muaj për përfitime shëndetësore.
6.Suedia
Vendet e Evropës Veriore si Suedia, zakonisht renditen në krye të listës sa i përket sigurimit shëndetësore. Burrat suedez jetojnë 4 herë më shumë se çdo burrë tjetër në bota. Jetëgjatësia e tyre është 80.7 vjet.
7.Norvegjia
Norvegjia, së bashku më shtetet e saj fqinjë Skandinave, rënkohet ndër shtetet më të mira në botë sa i përket kualitetit të jetesës e kjo falë qytetareve të sajë. Sistemi shëndetësore në Norvegji është falas për të gjithë nën moshën 16 vjeçare, mirëpo të rriturit duhet të paguajnë. Ky shtet shpenzon më së shumti për shërbime shëndetësore për kokë banori se çdo vend tjetër në botë.
8.Holanda
Për tri vite më radhë Holanda është renditur në vendin e parë në statistikat e Evropës sa i përket shëndetësisë. Holanda për tri vite më radhë ka shënuar 900 nga 1.000 pikët, e vendosura nga Bashkimi Evropian.
9.Hong Kong
Shteti i vogël Hong Kong, ka 11 spitale private dhe 42 shtetërorë për ti shërbyer popullatës prej 7.2 milionë banorësh. Në vitin 2012, gratë nga Hong Kong kanë pasur jetëgjatësinë më të madhe në botë.
10.Australia
Më temperaturat perfektë dhe më popullsinë e pakët, Australia renditet si shteti më i shëndetshëm në hemisferën jugore. Jetëgjatësia në ketë vend është 82.8 vite dhe cilësohet si vendi i 4 në botë më jetëgjatësinë më të madhe.

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit