Skip to main content

Ja 3 mjeket italiane që arritën të izolojnë koronavirusin


Mjeket që punojnë me viruset nuk pëlqejnë ta gjejnë veten në qendër të vëmendjes, edhe pse atë që kanë bërë ato, vetëm pak njerëz janë të aftë ta bëjnë.
Maria Rosaria Capobianchi, 67 vjeçe është koordinatorja e ekipit që ka gjetur agjentin infektiv përgjegjës për koronavirusi.
"Kur e pamë në mikroskop dhe kuptuam që ishte ai, kërcyem të gjitha nga gëzimi", thonë Francesca Colavita dhe Concetta Castilleti, pjesë e mjekeve në laboratorin e sigurisë maksimale 'Spallazani BL3', ku u zbulua mikroorganizmi i importuar nga Kina.
2019CoV, marrë nga gjaku i pacientit kinez që ndodhej akoma në spital, filloi të shumohet shpejt dhe doli i aftë të sulmojë qelizat e dëmtuara, duke ndryshuar formën e tyre. Kjo ishte një dëshmi se kjo ishte ai që ato kërkonin.
Maria Rosaria ka 20 vjet që administron laboratorin e virologjisë së institutit kombëtar për sëmundjet infektive.
E diplomuar në gjenetikë njerëzore,e specializuar në virologji ajo vendosi të transferohet në Romë për të realizuar ëndërrat e saj, por edhe të ndjekë njeriun me të cilin u martua në vitet '80 dhe ka dy fëmijë.
Por kush janë mjeket e tjera që zbuluan mikroorganizmin që izoluan koronavirusin?
Francesca Colavita është mjekja më e re, 30 vjeçe, me origjinë nga Campobasso. Ajo ka një kontratë me laboratorin që skadon në nëntor të vitit 2021.
Gjatë epidemisë Ebola, ajo u largua disa herë për në Liberi dhe Sierra Leone. Për izolimin  e virusit ajo u shpreh se ishte më e lehtë seç pritej.
Concetta Castilleti, 56 vjeçe, nga Ragusa është nëna e dy fëmijëve. Ajo ka hob basketbollin dhe menzxhon një klub romak me ekip në serinë B dhe C. Ajo ka kryer studime edhe për SARS, Ebolën, pandeminë e H1N1 dhe Zikën.
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit