Skip to main content

Ja në sa milion ka arritur popullsia e Turqisë

 

Sipas të dhënave që ka publikuar Instituti i Statistikave të Turqisë (TUIK-TurkStat) popullsia e përgjithshme e Turqisë në vitin 2019 ka qenë 83 milion 154 mijë 997 banorë.

Popullsia e Turqisë në vitin 2019 u rrit me 1 milion e 151 mijë e 115 banorë krahasuar me vitin 2018 dhe arriti në 83 milionë e 154 mijë e 997 banorë.

Instituti i Statistikave të Turqisë (TUIK-TurkStat) shpalli rezultatet e "Sistemit të regjistrimit të popullsisë bazuar në adresën e banimit” për vitin 2019.

Sipas rezultateve në fjalë popullsia e Turqisë, e cila në vitin 2018 kishte arritur në 82 milionë e 3 mijë e 882 banorë vitin e kaluar [2019], u rrit me 1 milion e 151 mijë e 115 persona dhe arriti në 83 milionë e 154 mijë e 997 banorë.

Rrti i meshkujve është 50,2% (ose 41 milionë e 721 mijë e 136), ndërsa rrti i femrave është 49,8% (ose 41 milionë e 433 mijë e 861).

Ndërkaq rrti i popullsisë urbane nga 92,3% (i popullsisë së përgjithshme) që ka qenë në vitin 2018, në vitin 2019 është rritur në 92,8%. Kurse rrti i popullsisë rurale (qyteza dhe fshatra) është 7,2%.

 

 

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit