Skip to main content

Koronavirusi, 259 viktima/ Mjekët: Virusi mund të pësojë mutacion dhe të përhapet


Koronavirusi mund të pësojë mutacione e të bëhet edhe më vdekjeprurës ndërsa vazhdon të përhapet, thonë ekspertë të virologjisë. 
Paralajmërimi i tyre pasi numri i vdekjeve nga shpërthimi epikdemik mbërriti në 259  dhe ai i përgjithshëm i rasteve të prekura mbërriti në  12 mijë.
Autoritetet në Kinë dhe gjetkë aktualisht po punojnë shumë për të frenuar përhapjen e virusit. Ndër grupet që po tentojnë krijimin e një vaksine në kohë rekord është dhe Laboratori Australian i Shëndetit të Kafshëve në Organizata Kërkimore Shkencore dhe Industriale e Commonëealth (CSIRO), agjensia qeveritare australiane përgjegjëse për kërkimin shkencor.
Duke folur për një gazetë australiane, Profesori Trevor Drew, i cili është drejtor i laboratorit, tha se shpërthimi duhet të konsiderohet si një “re” e patogjenëve shumë të ngjashëm më shumë sesa një  virus, të cilën një popullsi me densitet të lartë si ajo e Kinës mund ta lejojë fare mirë që të evoluojë.
Shtetet e Bashkuara shpallën emergjencën e shëndetit publik dhe vendosën ti ndalojnë hyrjen çdo qytetari të huaj qe e ka vizituar kinën gjatë dy javëve të fundit. Amerikanët që po evakuohen nga province e Hubeit, do të qëndrojnë dy javë në karantinë, një masë e ngjashme kjo me atë të marrë për shtetasit britanikë.
Spanja, India dhe Filipinet konfirmuan gjithashtu rastet e tyre të para, duke iu bashkuar një liste një rritje vendesh që përfshin mes te tjerash Australinë, Kanadanë, Finlandën, Gjermaninë, Hong Kongun, Japoninë, Nepalin, Singaporin, Korenë e Jugut, Emiratet e Bashkuara Arabe.
Sipas një raporti të BBC, infeksioni është i vështirë për tu diktuar dhe ndaluar sepse vlerësohet se vetëm një në pesë raste do të rezultojë në “simptoma të rënda” që do të thotë se njerëzit mund ta përhapin infeksionin pa pasur simptoma ose pa e ditur se janë të infektuar.
Simptomat e një të ftohti apo gripi dhe koronavirusit janë të njëjta, por faktorët e rrezikut janë në se lidhen me vizitë në provincën Hubei të Kinës ose të kenë patur kontakte të ngushta me ata që kanë qenë atje.
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit