Skip to main content

Koronavirusi, rritet në 909 numri i viktimave

 

 

Numri i viktimave nga epidemia e krononavirusit të ri në Kinë është rritur në 909, kurse numri i të infektuarve ka shkuar në 40 mijë e 171, ka njoftuar Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC) në Kinë.

 

Vazhdon të përhapet epidemia e koronavurisit të ri që u shfaq në dhjetor në Kinë dhe që tani përmendet me një emër të ri në mbarë vendin, “pneumonia e koronavirusit të ri” (NCP).

Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC) në Kinë njofton se numri i personave që kanë gjetur vdekjen nga ky virus është rritur në 909, njëri në Hongkong, ndërsa numri i të infektuarve ka arritur në 40 mijë e 171, nga të cilët rreth 6 mijë e 500 janë në gjendje të rëndë.

Me vdekjen e 97 njerëzve të tjerë në të gjithë vendin për shkak të epidemisë NCP është shënuar edhe niveli më i lartë i vdekjeve brenda 24 orëve, ndërkohë që janë konstatuar edhe 3 mijë e 62 raste të reja me koronavirus.

Numri i të diagnostikuarve me virus në territoret jashtë Kinës kontinentale është rritur në 36 në Rajonin e Posaçëm Administrativ të Hongkongut (HKSAR) dhe në 10 në Rajonin e Posaçëm Administrativ të Makaos (MSAR).

Epidemia e re NCP brenda një kohe të shkurtër, 1 muaj, ka shkaktuar pothuajse aq viktima sa virusi SARS kishte shkaktuar për rreth 1 vit.

Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) nga epidemia e SARS-it, e cila ishte shfaqur në vitet 2002-2003, kishin humbur jetën 774 persona, shumica e tyre në Kinë.

Koronavirusi i tipit të ri u konstatua për herë të parë më datë 12 dhjetor 2019 në qytetin Wuhan të provincës Hubei dhe brenda një kohe të shkurtër u përhap në qytet dhe në vende të tjera të botës. Pas kësaj OBSH shpalli “gjendjen e jashtëzakonshme”.

 

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri

Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të

Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave

7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit