Skip to main content

Osmani: Stafi mjekësor meriton rritje të pagave


Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani gjatë një vizite që i bëri dje Klinikës së Neonatologjisë në QKUK, theksoi se stafi mjekësor meriton rritje të pagave.
Ajo ka folur edhe rreth pezullimit të Ligjit të pagave, duke thënë se institucioneve të larta shtetërore nuk iu lejohet të ndërhyjnë në këtë proces derisa të merret vendimi i Kushtetueses.
Osmani tha se pavarësisht se çka ndodh me ligjin për paga, nëse ai do të hartohet nga fillimi apo do të merren vetëm me dispozita të caktuara të ligjit, punëtorët shëndetësorë meritojnë trajtim më të mirë.
“Sa i përket Ligjit për paga, siç e dini, ai për momentin është në Gjykatën Kushtetuese. Kushtetuta nuk lejon as Qeverinë e Kosovës, as neve si Kuvend të ndërhyjmë në atë proces derisa të kemi vendim nga gjykata dhe ai vendim siç jemi njoftuar pritet në mars, sepse deri në mars është pezulluar hyrja në fuqi.
Ajo çka dua të them është se sikur në kohen kur ka ardhur ligji për pagat në Kuvendin e Kosovës, por edhe sot e kam arsyetuar së bashku me kolegë të tjerë deputetë që janë edhe mjekë me profesion, që mjekët, infermierët, stafi mjekësor, absolutisht meritojnë rritje të pagave.
Mënyra se si janë trajtuar deri tani ka qenë e padinjitetshme dhe shpresoj shumë që pavarësisht se çka ndodh me ligjin, a duhet ta hartojmë nga fillimi apo vetëm duhet të merremi me dispozita të caktuara të atij ligji, mjekët, infermierët dhe gjithë punëtorët shëndetësorë meritojnë trajtim tepër më të mirë se sa e kanë p as deri tani, duke e pasur parasysh se kanë profesionin më të shenjtë dhe më të rëndësishëm atë të mbrojtjes së jetës”, u shpreh Osmani.Ndryshe vendimi për pezullimin e përkohshëm të ligjit të pagave është marrë nga Gjykata Kushtetuese me kërkesë të Avokatit të Popullit, pas 35 ankesave për këtë ligj, në kohëzgjatje deri më 30 mars 2020.
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri

Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të

Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave

7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit