Skip to main content

Paralajmëron mjeku i njohur: Koronavirusi mund të prekë 60 për qind të njerëzimit


Koronavirusi mund të infektojë më shumë se 60 për qind të populates globale në rast se metodat e kontrollit dështojnë. Këto paralajmërime i ka bërë një zyrtar i njohur mjekësor i Hong Kongut.

Prof. Gabriel Leung, Kryetar i Mjekësisë Publike të Shëndetit në qytet, gjithashtu tha se nëse shkalla e vdekjes arrin vetëm në një përqind, kjo nuk do të thotë se virusi nuk do jetë në gjendje të vrasë mijëra njerëz, transmeton lajmi.net.
Janë më shumë se 43,000 raste të raportuara në botë deri më tani, me më shumë se 1.000 vdekje për shkak të virusit.
Prof Leung i tha The Guardian gjatë një vizite në Londër se përparësia tani është vendosja e madhësisë dhe formës së ‘ajsbergut epidemik’.
Ajsbergu epidemik përdoret për të përshkruar përhapjen e virusit. /Lajmi.net/
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Vakitë në QKUK

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Vakitë në QKUK

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit