Skip to main content

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët


Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, Naser Ramadani, tregoi se në Kosovë janë identifikuar pesë persona që kanë ardhur nga Kina dhe të cilët në kontrollin mjekësor në aeroport kanë rezultuar negativ.
Por sidoqoftë kjo nuk do të thotë se mund të mos vijnë persona të tjerë, dhe mund të mos vijnë persona të cilët tashmë kanë mundur të jenë të infektuar edhe në ndonjë shtet tjetër të Ballkanit ose të Evropës”, tha Ramadani për RTV21.
Tutje ai tha se paniku nuk duhet të ekzistojë tek qytetarët e Kosovës, por duhet të ekzistojë kujdesi dhe parapërgatitja sepse ato bëjnë që të mbrohemi prej virusit.
Rastet e para janë në kontakt me profesionistët shëndetësor dhe ne jemi më të rrezikuarit në këtë rast, ne nuk kemi vend për panik sepse nuk po kemi kohë as me mendu për panik duke u marrë me masat parandaluese. Kështu që qytetarët mos të tuten, kur ta shohin që mjekët po sëmuren atëherë le të fillojnë kapak me u tutë, por prapë jo panik, por të marrin masa parandaluese. Kryesorja është që t’i përmbahen në mënyrë striktke rekomandimeve të Institutit Kombëtar”, theksoi Ramadani./21Media
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Vakitë në QKUK

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Vakitë në QKUK

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit