Skip to main content

Shkova tek mjeku për kollën dhe zbulova që vuaja nga…Në  vitin 1997 kur isha duke ngarë biçikletën, unë rashë dhe e copëtova legenin. Unë isha vetëm 57 vjeç në atë kohë. Të nesërmen u operova dhe fraktura për pasojë u shërua normalisht. Pas rekuperimit vazhdova të praktikoja sporte dhe, për fat të mirë, nuk kam pësuar rënie apo fraktura serioze që nga atëherë.
Në kohën e frakturës së legenit, osteoporoza nuk ishte përmendur – më saktësisht, unë kurrë nuk u testova për osteoporozë. Kjo ndoshta për shkak se në ato ditë ende konsiderohej një “sëmundje e gruas” tipike, kështu që burrat zakonisht nuk u testuan për osteoporozë.
Në vitin 2011 unë shkova për të parë mjekun e përgjithshëm  për një kollë të imët dhe ai më dërgoi te një radiolog për të parë nëse kishte diçka të gabuar në mushkëri. Radiologu raportoi që mushkëritë e mia ishin krejtësisht të pastra, por ai kishte vërejtur osteoporozën në dy rruaza. Unë u ktheva te mjeku me raportin dhe ai tha që ishte i habitur që kisha osteoporozë pasi nuk kisha faktorë të dukshëm rreziku.
Ai tha: “Ju kurrë nuk keni pirë duhan, nuk pini alkool, nuk jeni trajtuar kurrë me kortikosteroide, ju praktikoni sporte pothuajse çdo ditë dhe shpesh jeni jashtë. Ekziston ose diçka e gabuar me imazhin me rreze x ose keni osteoporozë – do të duhet të hetojmë më tej. ”
kolana e librave
Ai më dërgoi në spital për një skanim të densitetit kockor dhe u konfirmua që me të vërtetë kisha osteoporozë. Unë u ktheva tek mjeku me raportin dhe ai përsëri më pas më dërgoi në një njësi speciale për osteoporozën për të gjetur rrënjën e problemit.
Në  të gjitha llojet e testeve, ata konfirmuan se unë kisha osteoporozë dhe ata u përpoqën të zbulojnë pse, pasi asnjëri nga prindërit e mi nuk kishte pasur një frakturë. Ata arritën në përfundimin se osteoporoza ishte për shkak të mosfunksionimit të gjëndrës paratiroide dhe niveleve të ulëta të hormoneve mashkullore. Trajtimi filloi me alendronate çdo dy javë dhe injeksione me systanol çdo dy javë. Që nga fillimi i trajtimit, testet vijuese kanë treguar që osteoporoza tani është e qëndrueshme.
Kam vendosur që nuk do të marr më rreziqe. Kam shkuar për të bërë ski dy ose tre herë në vit, por pasi u konfirmua diagnoza, vendosa që nuk doja më të rrezikoja një rënie. Nëse e copëtoj shtyllën kurrizore, do të jem në karrocë me rrota për pjesën tjetër të jetës time dhe nuk do të jem më në gjendje të praktikoj asnjë sport çfarëdo.
Me kalimin e kohës dhe për shkak të rrezikut nga rënia, fillova të luaj tenis më rrallë dhe ndalova së luajturi  dimrin e kaluar. Dy vjet më parë fillova të luaj golf pasi është më pak agresiv. Për momentin ndihem shumë mirë dhe kujdesem në detaj për cdo gjë pasi shëndeti për mua është parësor.
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit