Skip to main content

Turqia fillon kontrollin me kamera termale për të gjitha fluturimet ndërkombëtare ardhëse

 

 Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, njoftoi të mërkurën se kontrolli me kamera termale do të fillojë në të gjitha fluturimet ndërkombëtare duke nisur që nga data 6 shkurt.

Kjo deklaratë e ministrit Koca erdhi gjatë mbledhjes në Ankara të Këshillit Shkencor Turk për Koronavirusin.

“Duhet të shmangen qasjet që mund të sjellin shqetësim në shkolla, pasi virusi përgjithësisht nuk haset nën moshat 15 vjeç”, tha ai në lidhje me epideminë që shpërtheu në qytetin Wuhan të Kinës dhe pastaj u përhap anembanë vendit e në dhjetëra shtete të tjera të botës.

Sa u përket masave në aeroportet e Turqisë, ministri i Shëndetësisë bëri me dije se kontrolli me kamera termale për të gjithë pasagjerët e ardhur nga fluturimet ndërkombëtare do të fillojë duke nisur që nga data 6 shkurt.

Fahrettin Koca tha gjithashtu se Këshilli Shkencor Turk për Koronavirusin mund të propozojë që ekuipazhi dhe ekipi shëndetësor i avionit që realizoi operacionin e evakuimit të 42 personave nga Kina, të mbahet në mbikëqyrje në shtëpi duke filluar nga data 10 shkurt, ditë e hënë.

 

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit