Skip to main content

Turqia ndalon importin e produkteve kineze me origjinë shtazore

 

 

Në kuadër të masave kundër koronavirusit Turqia ka ndaluar përkohësisht importin e kafshëve dhe produkteve me origjinë shtazore të çdo lloji nga Kina, njoftoi të premten ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca.

 

Në konferencën për media që mbajti në Ankara ministri Koca tha se është zgjeruar përdorimi i kamerave termale, një praktikë e nisur disa ditë më parë për udhëtarët që vijnë me rrugë ajrore nga Kina.

“Me vendim të Këshillit Shkencor udhëtarët që vijnë nga jashtë shtetit i kontrollojmë me kamera termale në të gjitha aeroportet tona ku realizohen fluturime ndërkombëtare. Në kontrollet që janë bërë në 17 aeroporte deri më tani nuk është konstatuar ndonjë rast i dyshimtë”,- sqaroi ministri.

Ne si ministri i kemi dërguar shkresë zyrtare Ministrisë së Punës dhe Shërbimeve Sociale si dhe Ambasadës kineze në Ankara, ku kërkojmë që shtetasit kinezë që vijnë në Turqi për të punuar të konsiderohen sikur janë me leje 14-ditore, të bëhen monitorimet e nevojshme për ta në aspektin e simptomave dhe rezultateve klinike dhe të rifillojnë punë me leje të Ministrisë së Shëndetësisë.

Koca njoftoi gjithashtu se kanë ndaluar përkohësisht importin e kafshëve dhe produkteve me origjinë shtazore të çdo lloji nga Kina.

Analizat e dyta që janë bërë për 61 personat e evakuuar nga Kina dhe që mbahen nën mbikëqyrje në spital kanë dalë negative [nuk janë të infektuar me virus],- shtoi ministri Koca.

 

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri

Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të

Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave

7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit